Історія Марчелло Далль’Анни: від мафіозі до викладача права


Колишній бос італійського мафіозного угрупування «Сакра Корона Уніта» (Sacra Corona Unita) Марчелло Далль’Анна (Marcello Dall’Anna), який відбуває довічне ув’язнення, отримав юридичну освіту та почав викладати право для адвокатів-практиків.

Кілька років тому мафіозі направив скаргу в Європейський суд з прав людини та виграв його. Приводом стало порушення права на навчання і на контакти з сім’єю. Суд, через три роки, визнав ув’язненого правим.

За повідомленням італійської преси, 48-річний Марчелло Далл`Анна, колишній глава мафії з Апулії, знаходиться в тюрмах Італії більше 20 років.

За ці роки він вступив на юридичний факультет і закінчив його екстерном в університеті Пізи з відзнакою. Потім написав дисертацію на тему прав ув’язнених, умов їх утримання та тюремної дисципліни. Він хотів продовжити навчання в Пізі, займаючись питаннями тюремних правил, але йому завадив перевід в іншу установу на Сардинії. Тим часом, саме там, на юридичному факультеті в Нуоро, колишній мафіозі отримав унікальну можливість — він почав проводити заняття для майбутніх адвокатів, на що отримав спеціальний дозвіл.

Заняття проходять у в’язниці на острові Сардинія, де Далль’Анна відбуває термін ув’язнення, отриманий ним за організацію вбивств. На двомісячні курси записалися 20 юристів. Охочих було більше, проте іншим організатори були змушені відмовити через неможливість знайти належне по площі приміщення.

За словами адвоката Моніки Муррей, її клієнт вже повністю виправився і закинув свої старі заняття. Він став єдиним колишнім мафіозі, який, сидячи у в’язниці, заочно отримав диплом юриста. Його навіть випустили на 14 годин з в’язниці, щоб він міг здати випускні іспити.

Далль’Анна вже кілька років просить італійську владу про перевід у в’язницю менш суворого режиму, оскільки він вже не представляє небезпеки для суспільства. За місцевими законами, це було б можливо в тому випадку, якщо б він став інформатором влади, проте екс-мафіозі відмовляється піти на таку угоду «з побоювань за безпеку сім’ї».

Італійські юридичні журнали оцінили рівень кваліфікації Далль’Анна і регулярно публікують його статті на профільну тему. На думку фахівців, його нинішній стан не заважає колишньому ватажкові мафії об’єктивно оцінювати стан справ у сфері кримінально-виконавчого права і міркувати про його перспективи.

Даний випадок є унікальним для Італії, коли ув’язнений став професором юриспруденції, не маючи при цьому жодних шансів на звільнення, а потім почав викладати. Саме ув’язнений, як ніхто інший, знайомий з тюремними реаліями, може викладати дисципліни, пов’язані з пенітенціарною практикою в Італії, — пише преса.