Food law: виявляється, що і в Україні таке існує


Що таке Food law, чим займаються юристи у цій сфері та яка ситуація склалася в Україні?

Що звучить краще, ніж юрист-практик у сфері в’ялених помідорів!? Гаразд, існує безліч речей, які звучать набагато краще. Але сьогодні часто згадуватимемо жителів споживчих лавок, бо в цій статті поговоримо про цілу галузь – продовольче законодавство.

Продовольче – так воно знаходить найближче значення відповідно до того, з чим і над чим працюють зарубіжні фуд-лоєри. Назва може звучати трохи незвично і по-новому. Але перевірки якості ведуться, звичайно, давно – так само як і працює ця галузь. Наприклад, у ЄС на початку 2000 Рада Європи і Парламент прийняли «загальні принципи і вимоги» харчового права.

Так з’явилося Європейське агентство з безпеки харчових продуктів (European Food Safety Authority – EFSA). Ця організація створила систему якості продуктів на ринку ЄС. І саме її стандартів повинні дотримуватись, наприклад, українські експортери для здійснення зовнішньої торгівлі.

В США дотриманням харчових стандартів займається Управління з контролю за продуктами харчування та ліками ( Food and Drug Administration – FDA). 

З чим все-таки працюють ці рідкісні юристи?

Юристи, які працюють у сфері харчових продуктів, в першу чергу мають справу з виробниками продуктів харчування. Будь-яка компанія, яка займається виробництвом продуктів харчування, повинна відповідати законодавству про харчові продукти. Тому штатний юрист якогось українського підприємства по пакуванню консервованих продуктів, що укладає договори постачання, експортування і всього іншого, може сміливо назвати себе фуд-лоєром. 

Проте, найбільше в Україні фуд-лоєри працюють із захистом прав споживачів.  За кордоном харчові юристи (не плутати із юристами за харчі 🙂 ) мають-таки більше можливостей.

Наприклад, в Штатах при FDA працюють юристи, які вдосконалюють харчові регламенти та інспекторські інструкції. Адвокати можуть працювати у федеральному уряді, вони можуть співпрацювати з інспекторами (проводити незалежні перевірки), ставати лобістами для законопроектів у сфері харчування. Виявляться, разом із нашими санепідемстанціями харчові юристи теж працюють. Тільки в Україні не існує окремої практики для таких випадків – вони просто мовчки стоять на сторожі ваших салатів. 

 

Покарання за «неправильний брендинг»

Формування харчової індустрії в Америці розпочалося більше, ніж 110 років тому із закону «Про чисту їжу і ліки», який підписав ще Рузвельт. Вже там федеральний закон визначив поняття «неправильного брендингу», «фальсифікації» та передбачив покарання за такі дії. Закон забороняв неправильне маркування продуктів, обіг фальсифікованих або неправильно позначених продуктів харчування.

Враховуючи той факт, що становлення харчового права в США відбулося давно, існують смішні прецеденти зі спорів. Один з них – справа Нікса проти Геддена. Верховний суд у цій продовольчій справі мав визначити, чи томат є фруктом чи овочем. Одноголосно було вирішено, що в митних цілях помідори слід розглядати як овочі, при тому, що «ботанічно» помідори – це фрукти. 

Де в Україні свої EFSA I FDA?

Перше і головне: продукти, які ви купуєте на ринках, повинні пройти ветеринарно-санітарну експертизу у  лабораторії. Вони підвідомчі держпродспоживслужбі, і повинні знаходитися на кожному ринку. Стихійні ринки не перевіряються. 

Діяльність Держпродспоживслужби полягає в перевірці:

  • безпечності харчових продуктів
  • санітарних, ветеринарних норм
  • регулюванні застосування пестицидів
  • забезпеченні захисту споживачів

У випадку порушення ваших споживацьких прав чи за додатковою інформацією, можете звернутися в Головне управління держпродспоживслужби. І, звичайно, ви завжди можете звернутися до суду.  Але у судових спорах обирайте саме фуд-лоєрів, щоб збільшувати популяцію таких юристів 🙂

Хай як круто виглядають суперечки у фільмах – у життєвих ситуаціях краще обійтися без них. Адміністрація супермаркету чи ринку зацікавлена у залагодженні ситуації, тому звертайтеся до них напряму. 

І пам’ятайте, що краще збирати чеки, аніж свідків по магазину. 

Авторка: Валентина Гуменна