Дорожна карта реалізації Плану дій BEPS: Міжнародні компанії більше не зможуть ухилятися від сплати податків


Визначено кроки по боротьбі з розмиванням податкової бази і виведенням прибутку з-під оподаткування.

Міністерство фінансів України розробило дорожню карту реалізації Плану дій BEPS (Base erosionand Profit Shifting – розмивання оподатковуваної бази й виведення прибутку з-під оподаткування) і представило її на огляд експертам. Про це повідомляє прес-служба відомства.

У чому суть?

Через прогалини та неузгодженості у національному та міжнародному податковому законодавстві міжнародні компанії зменшують або уникають зобов’язань зі сплати податку на прибуток. Таким чином країни втрачають надходження у бюджет.

За два роки країни-члени ОЕСР та “Велика двадцятка” розробили План дій BEPS та Програму розширеного співробітництва для встановлення так званих правил гри, за якими країни мають формувати стратегії податкового планування. Фірми та компанії, які раніше могли уникнути оподаткування, не зможуть цього зробити, і державний бюджет не втратить надходження.

З 1 січня 2017 року Україна також приєдналася до Програми розширеного співробітництва в рамках Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) та взяла на себе зобов’язання імплементувати так званий Мінімальний стандарт Плану дій BEPS – обов’язкові чотири заходи із п’ятнадцяти запропонованих.

Що це дає Україні?

Очікується, що імплементація Мінімального стандарту Плану дій BEPS дозволить протидіяти агресивному податковому плануванню, розмиванню податкової бази і виведенню прибутку з-під оподаткування.

“По-перше, ми повинні забезпечити оподаткування прибутку там, де створюється додаткова вартість, де здійснюється економічна діяльність. І по-друге, ми будемо протидіяти штучному виведенню прибутків з-під оподаткування з України”, – раніше зазначав Міністр фінансів Олександр Данилюк.

Імплементація Мінімального стандарту є обов’язковою вимогою для всіх країн-учасниць Програми розширеного співробітництва.

Довідково

Мінімальний стандарт – це обов’язкові 4 із 15 кроків, які мають бути реалізовані кожною країною-учасницею. І саме в цьому полягає відповідальність України – реалізувати Мінімальний стандарт Плану дій BEPS.

Програма розширеного співробітництва (inclusive framework) – це платформа для діалогу між країнами, створена задля реалізації заходів з протидії розмиванню податкової бази та виведенню прибутків з-під оподаткування.

Мінімальний стандарт включає обов’язкову реалізацію наступних заходів:

  • Шкідливі податкові практики або шкідливі пільгові режими – ЗАХІД 5 Плану дій BEPS.
  • Удосконалення чинних угод про уникнення подвійного оподаткування шляхом включення до них запропонованих правил запобігання зловживанню угодою – ЗАХІД 6 Плану дій BEPS.
  • Удосконалення чинних національних правових норм стосовно документації з трансфертного ціноутворення та майбутнього обміну інформацією – ЗАХІД 13 Плану дій BEPS.
  • Удосконалення чинних угод про уникнення подвійного оподаткування шляхом підвищення ефективності механізмів вирішення спорів – ЗАХІД 14 Плану дій BEPS.

Повний текст документа.