До Кодексу суддівської етики пропонують внести зміни

Суддівська спільнота Донеччини зустрілась з робочою групою Ради суддів України для обговорення змін до Кодексу суддівської етики та коментаря до нього.

Голова Ради суддів України Олег Ткачук зазначив, що суддям потрібно мати більш жорсткі стандарти поведінки і єдині правила для всіх учасників судового процесу, щоб суд не переростав в сварку між суддею та адвокатом або адвоката і прокурора.

Мені дуже хочеться, щоб ми прийняли такі зміни до Кодексу, які дозволили б суспільству і суддям знайти взаєморозуміння. Перше завдання — налагодити співпрацю, тому що суддя є арбітром і тому суперечок в судовому процесі взагалі не повинно бути, — сказав Олег Ткачук.

Єгор Краснов голова комітету Ради суддів України з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів ознайомив учасників круглого столу з діяльністю комітету та розповів про роботу, що вже проведена робочою групою з питань оновлення положень Кодексу.

Зокрема, до складу комітету входить п’ять членів Ради суддів, які й опрацьовують всі матеріали. Станом на травень 2019 року до комітету з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів Ради суддів України надійшло 82 звернення, з яких: 39 стосуються надання роз’яснень щодо наявності чи відсутності конфлікту інтересів, 9 повідомлень про можливий реальний чи потенційний конфлікт інтересів, 12 звернень щодо поведінки суб’єктів конфлікту інтересів та 22 з категорії інше (подання добровільних декларацій про приватні інтереси суддів, запити про надання інформації щодо конфлікту інтересів та ін.).

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду, член робочої групи з оновлення положень Кодексу суддівської етики Віталій Кальник під час своєї презентації звернув увагу на те, що Кодекс суддівської етики, як документ, який містить в собі приписи, обов’язок виконання яких суддівська спільнота покладає на себе добровільно, з одного боку повинен бути інструкцією, що може бути використана суддею в повсякденній діяльності та житті, а з іншого боку — щитом, який міг би захистити суддів, які дотримуються норм Кодексу.

Правки, які пропонується внести до Кодексу, можна розділити на дві групи: ті що носять форму редакційних, як наприклад необхідність виключення зі статті 10 припису, що стосується народних засідателів, так суттєвих, як наприклад, внесення змін до статті 12, яка на сьогодні регламентує порядок надання інформації та коментарів по справі, з ймовірним внесенням в цю статтю норми що стосується діяльності нещодавно створеного інституту суддів-спікерів, — підкреслив він.

На думку доповідача, окремої уваги заслуговує аналіз змісту статті 4, відповідно до змісту якої, порушення правил етичної поведінки самі по собі не можуть бути підставою для притягнення судді до відповідальності, з огляду на те, що частина 3 статті 106 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачає таку відповідальність у випадку допущення суддею поведінки, що порочить честь судді або підриває авторитет правосуддя.

Окрім цього, він звернув увагу і на зміст статті 20, яка регламентує участь суддів в соціальних мережах та поведінку в мережі інтернет загалом, зважаючи на виклики часу, відповідно до яких судова влада повинна бути відкритою та доступною з одного боку, і гарантовано забезпечувати ефективний захист інтересів громадян і юридичних осіб з іншого.

Під час круглого столу судді обговорили проект змін до Правил поведінки працівника апарату суду та актуальні питання зі сфери суддівської етики та конфлікту інтересів, які потребують додаткового врегулювання. Наступне обговорення відбудеться вже в червні на Буковині.

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *