Читати не можна спалити: 10 заборонених книг в історії людства


Перо, очевидно, сильніше, ніж меч. Тому й не дивно, що художня література так часто зазнавала утисків цензури. Якими б не були теми: політика, релігія чи еротика — влада в різні часи накладала своє вето то на певну тематику, то на діяльність того чи іншого автора.

Деякі з них були запальними, окремі відразу ж наводять на думку про суперечливі, підривні тексти, особливо якщо брати до уваги час, коли їх було написано. Це зараз вони сприймаються по-іншому, окремі навіть екранізовані.

Ось список найвідоміших заборонених книг у світі:

1. Олдос Хакслі, «Чудовий новий світ», (1932)

В Ірландії її заборонили через спірну тему народження дітей, а в ряді штатів в Америці вилучення зі шкільних бібліотек мотивували «занадто негативними думками».

2. Джон Стейнбек, «Грона гніву», (1939)

Незважаючи на те, що літературна еліта з захопленням прийняла книгу, її офіційно заборонили в США. Люди були шоковані описом бідності. За словами автора, написане було облагородженою версією того, що насправді відбувалося в поселеннях вимушених трудових переселенців.

3. Генрі Міллер, «Тропік Рака», (1934)

Як тільки книга була випущена, суддя Верховного суду штату Пенсільванія Майкл Мусманно заявив: «Це не книга. Це вигрібна яма, стічна канава, вогнище гниття, слизький збір всього, що є в гнилих останках людської розпусти». Люди просто не були готові до твору, який пізніше Джордж Оруелл назвав «найбільш важливою книгою середини 30-их років».

 4. Курт Воннегут, «Бойня номер п’ять, або Хрестовий похід дітей», (1969)

У Сполучених Штатах книга була заборонена, щоб не піддавати психіку дітей випробуванню похмурими сценами з книги. Твір до цих пір перебуває в списку 100 книг, які найчастіше підпадають під обмеження у видачі широким колам населення в Асоціації Американських Бібліотекарів. Компанію роману Воннегута в цьому списку складають твори Марка Твена, Теодора Драйзера, Вільяма Фолкнера та інших класиків світової літератури.

 5. Салман Рушді, «Сатанинські вірші», (1988)

Багато хто в мусульманському співтоваристві вважає ставлення письменника до ісламу блюзнірським. У Венесуелі, якщо вас застануть за прочитанням цієї книги, ви отримаєте 15 місяців ув’язнення. У Японії були введені штрафи для тих, хто продавав видання роману англійською мовою. Навіть у США деякі популярні книжкові магазини відмовилися продавати книгу, після того, як отримали погрози від невідомих.

 6. Стівен Чбоскі, «Добре бути тихонею», (1999)

Через велику кількість сцен сексуального характеру книга регулярно входить у десятку зі списку книг Асоціації Американських Бібліотекарів, видача яких обмежується або забороняється.

 7. Чінуа Ачебе, «Розпад», (1958)

Заборонена в Малайзії, через критику колоніалізму та його наслідків.

 8. Брет Істон Елліс, «Американський психопат», (1991)

Роман визнали шкідливим для неповнолітніх у Німеччині і обмежили його продаж. До недавнього часу книга була під забороною в Канаді та австралійському штаті Квінсленд.

 9. Франц Кафка, «Перетворення», (1915)

Роботи Кафки були під забороною при нацистському і радянському режимі, а так само в незалежній Чехії, оскільки Кафка відмовлявся писати чеською і писав лише німецькою мовою.

 10. Володимир Набоков, «Лоліта», (1955)

Після того, як редактор «Сандей Експрес» назвав роман Набокова «найбруднішою книгою, яку він коли-небудь читав», видавництво вилучило всі примірники з тиражу під приводом їх порнографічного змісту. Французи заборонили книгу наступного року. Але от що дивно: її без проблем опублікували в США.

Джерело: Друг читача