Боротьба з депресією: про що повинен знати кожен юрист


Не секрет, що професія юриста — одна з найбільш стресових. Втома, емоційна напруга, депресія — ці проблеми стоять доволі гостро не тільки в Україні, але й в інших країнах.

Так, у США проблему депресій і стресів у юристів і адвокатів обговорюють давно. Наприклад, Американська психологічна асоціація, що є одним з найбільш впливових об’єднань професійних психологів у світі, щорічно вимірює рівень стресу у офісних співробітників в країні.

За даними асоціації:

  • юристи страждають від депресії в 3,6 разів частіше, ніж представники інших професій;
  • за кількістю самогубств професія юриста займає 11 місце;
  • серед юристів дуже багато алкозалежних;
  • деякі дослідження показують, що найбільш схильною до алкоголізму групою є молодші юристи.

Як наслідок, чимало юристів закінчують життя самогубством б’ють на сполох дослідники.

За словами координатора реабілітаційної клініки в Каліфорнії Алекса Юфіка (Alex Yufik), є 5 чинників, які можуть призвести до суїцидальних думок: депресія, тривожність, стрес на роботі, нездійснені очікування і зацикленість на невдачах.

За словами Рейчел Фрай, клінічного психолога в Бірмінгемі (штат Алабама, США), спеціалізацією якої є психологічна допомога юристам:

Юристи частіше за інших тяжіють до песимістичного погляду на життя і роботу, вони одержимі високими показниками успіху, ставлять собі найвищі планки: прагнуть бути кращими з кращих. Звісно, такі амбіції дозволяють юристам будувати успішну кар’єри, проте мають і негативні ефекти такий тип мислення тісно пов’язаний зі стресами і депресією, що виникають у випадку невдачі, нехай навіть незначної.

Свій негативний вплив має і робочий графік юристів: багато завдань мало часу на їх рішення ситуація, з якою юристи стикаються з дня в день. Не говорячи вже про ймовірність нічних дзвінків, раптових труднощів, термінових завдань, перебування в місцях з «напруженою» атмосферою, як, наприклад, суди, в’язниці, поліцейські відділки тощо.

Проблему посилює той факт, що у юристів небагато інструментів для боротьби зі стресом та напругою — на себе просто не залишається вільного часу.

Все це в сукупності призводить до затяжного стресу і депресії.

Рейчел Фрай акцентує увагу на тому, що визнання власної психологічної вразливості в юридичному професійному співтоваристві є моветоном. Серед юристів не прийнято обговорювати проблеми з психікою чи звертатись за професійною медичною допомогою. Такі собі супергерої, завжди готові до бою.

Як зрозуміти, що людина перебуває в депресивному стані?

За словами психолога, організм не завжди подає очевидні сигнали. Люди, які перебувають в депресії, чи навіть замислюються про суїцид, не завжди відрізняються від тих, якими були раніше. Проте, все ж в їх поведінці можна помітити зміни.

Людина може:

  • стати пригніченою або примхливою;
  • стати безпорадною, не знати, як справитись навіть з дрібними неприємностями;
  • втратити притаманне їй почуття гумору;
  • частіше вживати алкоголь;
  • замкнутися в собі, перестати спілкуватися з близькими та друзями.

За словами доктора Юфіка, від 50 до 75% людей, які перебувають в депресії та розмірковують про суїцид, подають сигнали, попереджають про свої наміри, прямо чи опосередковано, починають цікавитись, де можна придбати зброю або таблетки, починають раптово прощатися з людьми, роздаючи їм свої речі.

Що робити, якщо ви помітили таку поведінку?

Ця тема є доволі непростою, часто люди, навіть помічаючи тривожні сигнали, описані вище, у своїх колег чи близьких, не наважуються підняти її на обговорення. Проте психологи звертають увагу, що незалежно від можливих наслідків неприємної розмови про це, обговорити ситуацію варто в будь-якому випадку.

Як психологи рекомендують побудувати розмову:

  1. Бути чесними і прямолінійними;
  2. Вислухати людину, не засуджуючи та не звинувачуючи її;
  3. Уникати паніки;
  4. Не погоджуватись тримати розмову в таємниці;
  5. Порадити звернутися до лікаря.

Яку роль повинні відіграти юридичні фірми в запобіганні цих явищ?

Юридичні фірми повинні відігравати активну роль у запобіганні самогубств і хронічної депресії у їх співробітників. На жаль, дуже мало керівників зважають на цей факт. Їх більше цікавить кількість відпрацьованих годин та справ, які встигає опрацювати юрист. Однак, це дуже недалекоглядна корпоративна політика.

Відмова від обговорення тем психічного здоров’я серед юристів тільки загострює проблему, ставлячи клеймо на тих, хто наважується піднімати цю тему. Сьогодні власники юридичних практик навмисно намагаються акцентувати увагу на тому, що у них усі здорові, ніхто не страждає депресіями, а навпаки, усі бадьорі, активні та веселі.

Психологи закликають змінити цю ситуацію та зробити реабілітаційні програми частиною корпоративної культури. Ці зміни, переконані вони, підуть на користь і репутації фірми, і, як наслідок, її доходам.

До слова, у серпні 2018 року робоча група Американської асоціації адвокатів (The American Bar Association, ABA) випустила посібник для юристів і їхніх роботодавців щодо того, як управляти системою оздоровлення на робочому місці, допомагати співробітникам з психічними розладами.

Джерело: Attorney suicide: What every lawyer needs to know

Фото: Pixabay