Американські колеги дали 10 порад юристам, що беруть участь у судових процесах


Для молодих юристів перше судове засідання — неабиякий стрес. Буває, що тривожність не покидає навіть досвідчених адвокатів. Здавалося б, практика дає змогу почуватися більш впевнено щодо ходу процесу, про який раніше ви читали тільки в підручниках та кодексах. Проте візьмемо до уваги, що у судовому процесі беруть участь інші сторони і не завжди можна передбачити їх поведінку, хід судового засідання. А це, погодьтесь, тримає у напруженні та змушує завжди бути напоготові.

Майстерність виступу у суді, як і будь-яка інша, вимагає практики, вдосконалення. Не буде тут зайвою й теорія — поради більш досвідчених колег. Зокрема, своїми лайфхаками поділились юристи для видання Американської асоціації адвокатів — ABA Journal.

  1. Ввічливість має значення

«Будьте ввічливі з кожною людиною, яку ви бачите в будівлі суду: від співробітника служби безпеки, який зустрічає вас біля входу, до судового розпорядника, який допомагає в залі суду, та секретаря судового засідання, і всіх, хто знаходиться між ними. Коли вам потрібна допомога — а вам вона знадобиться — саме ці люди можуть створити для вас різницю між тим, щоб бути ефективним захисником та недосвідченим новачком. Якщо ви ввічливі та привітні до всіх, у вас будуть власні адвокати, коли вам знадобиться допомога».

— Таша Блекні, адвокат у «Eldridge & Blakney»

  1. Будьте лаконічними

«В юридичному письмі: менше — завжди краще. Пам’ятайте, що ваша аудиторія — дуже зайнятий суддя, який хоче швидко дістатися до суті. Намагайтеся винести ваші найважливіші аргументи на перше місце і викладіть їх якомога лаконічніше. Перечитайте текст знову і знову, поки не позбудетеся зайвих слів, фраз і аргументів».

— Карен Кале, юрист в міжнародній юридичній фірмі «Steptoe & Johnson»

  1. Будьте людиною

«Спілкуючись з клієнтами чи розпорядниками, не забувайте, що ви не розмовляєте з юристами. Так що залиште юридичний сленг і логіку вдома і зосередьтеся на тому, що вони хочуть знати. Розказуйте історії. Використовуйте приклади. Будьте людиною».

— Девід Бенсон, партнер «Benson Law Firm»

  1. Встановіть межі зі своїм клієнтом

«Ніколи не дозволяйте своїм клієнтам бути і клієнтами, і адвокатами одночасно. Вони можуть грати тільки роль клієнта. Якщо вони почнуть проводити свої власні розслідування, вказувати вам закони, які варто застосувати, і які аргументи наводити, ви втратите контроль над цим питанням і краще відмовитися від справи зовсім, щоб зберегти свою розсудливість».

— Дебора Піно, адвокат в «The Law Offices of Deborah Pino»

  1. Уникайте юридичної балаканини

«Завжди розкладайте юридичне на те, до чого клієнт може мати відношення в іншому контексті. Надайте клієнтові можливість зробити важкий вибір, щоб він чи вона могли якомога легше пройти через судовий процес».

— Гейл Рот, адвокат в «Gail P. Roth, LLC»

  1. Вивчіть інструкції суду присяжних

«Подивіться на уніфіковані інструкції суду присяжних щодо підстав для пред’явлення позову і використовуйте їх, щоб допомогти вам скласти не тільки позовну заяву, але і запити на підготовку і розкриття свідчень».

— Майкл Шварц, адвокат в «Law Offices of Michael Schwarz»

  1. Будьте підготовленими

«Поставте собі за мету бути найбільш підготовленим адвокатом в залі суду за весь час. Зробіть це, і ви завжди будете мати перевагу перед вашим противником. Багато разів моя копітка підготовка навіть до найменших і найбільш незначних виступів в суді давала мені інструменти, що дозволяють бути більш ефективним, ніж мій противник, що є ключем до успіху в залі суду».

— Шеннон Міллер, адвокат в «Maurice Wutscher»

  1. Подружіться з працівниками суду

«Будьте особливо добрими до секретарів і помічників суддів. Посмішка і дружнє «доброго ранку» мають велике значення. Судді не тільки цінують і чекають від вас поваги до персоналу суду — непривітне ставлення до них може негативно вплинути на вашу здатність краще обслуговувати ваших клієнтів. Ви ніколи не замислювалися, про що говорить суддя і секретар в кабінеті? Якщо ви були грубими або зверніми, ця розмова цілком може бути про вас!»

— Ніл Заславський, адвокат в «Law Office of Neal S. Zaslavsky»

  1. Занурюйтесь в роботу

«Важка праця приведе молодого адвоката далі, ніж його недостатньо підготовленого, але більш досвідченого колегу. Засукайте рукави і приступайте до роботи. Вони, ймовірно, будуть недооцінювати вас, і це надасть вам перевагу.»

— Джен Ліпінські, юрист в «Gordon & Partners»

  1. Вийдіть з офісу

«Вийдіть з офісу. Завжди відвідуйте або оглядайте ділянку або матеріальні об’єкти, які є предметом спору. У результаті таких перевірок ви отримаєте нескінченно більше знань, ніж ви можете отримати з відео, фотографій або документів. Це також дає вам перевагу над свідками, які намагаються брехати. Це відкриває можливість знайти зачіпки для доказування того, про що ви навіть не подумали б. Крім того, приділіть кілька годин відвідуванню будівлі місцевого суду і офісу секретаря. Зустрічайтеся там з людьми і спілкуйтеся з персоналом».

— Роберт Гіннес, партнер у «Guinness & Buehler»

Переклад: Іванна Мельничук