Адвокати NextGen створили ініціативу «СтопБулінг» для захисту дітей від утисків однолітків


Адвокати молодіжного комітету НААУ NextGen Віталій Власюк та Олена Мироненко-Шульган створили ініціативу «СтопБулінг», в рамках якої разом з колегами надаватимуть pro bono правову допомогу жертвам булінгу.

Про це повідомила прес-служба НААУ.

Основними цілями Адвокатської ініціативи «СтопБулінг» є:

  • координація роботи адвокатів в справах, де є ознаки булінгу;
  • підвищення правової обізнаності громадян та учасників учбового процесу з питань булінгу.

Ми віримо, що адвокати зможуть зробити життя дітей більш захищеним, — переконаний Віталій Власюк.

В Україні проблематика булінгу є надзвичайно гострою, і однією з відповідей на неї стало прийняття законодавчих змін, якими власне поняття булінгу запроваджено в законодавство, і передбачені види відповідальності. Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу» діє з 19 січня 2019 року. Проте, для того, щоб закладені у законодавство механізми запрацювали, потрібні зусилля громадськості та адвокатів.

Судова практика формується, і на сьогодні є більше тридцяти позитивних судових рішень. Ми як адвокати, прагнемо впливати на формування практики застосування цього закону судами для захисту прав дітей від цькування, — пояснює Олена Мироненко-Шульган.

За даними Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), минулого року 67% українських дітей віком від 11 до 17 років були жертвами, кривдниками або свідками булінгу.

Крім того, згідно з дослідженнями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Україна входить в першу десятку країн Європи (9 місце з 42 країн) за його поширеністю серед 11-15-річних школярів.

За інформацією Директорату з прав людини при Міністерстві юстиції України, перше судове рішення за фактом цькування у школі було прийнято 5 лютого 2019 року. На сьогодні судами було розглянуто вже 69 справ про булінг.

Із них:
➡️ в 34 справах було винесено рішення про накладення стягнення:

  • в 5 випадках – попередження,
  • в 4 випадках – громадські роботи,
  • в 1 випадку – зобов‘язання публічно вибачитись,
  • в 24 випадках – штраф.

➡️ 21 справа відправлена на доопрацювання до органів поліції,
➡️ у 10 справах було встановлено відсутність складу правопорушення,
➡️ 4 справи суд закрив, обмежившись усним зауваженням.

За цей час було розглянуто 3 справи, в яких однією зі сторін були вчителі, у 2 із цих справ вчителі виступали кривдниками, однак обидві були закриті (суд встановив відсутність складу правопорушення в діях вчителів). В одній справі вчителя було визнано потерпілою особою (28 лютого 2019 р.).

Поняття кібербулінгу (булінгу із застосуванням засобів електронних комунікацій) не викликало проблем як у правоохоронців, так і у суддів – за цей час прийнято 6 рішень з приводу цькування, яке вчинялося в соціальних мережах (найчастіше Instagram) та месенджерах (Viber, Telegram).

В деяких випадках суди приймають рішення про визнання певного діяння булінгом не встановивши систематичність подій, таким чином не завжди розмежовують конфлікт та булінг.

Дізнатись більше можна на Facebook-сторінці «Адвокатська ініціатива «СтопБулінг».

Фото: Pexels