5 складних наукових концепцій простою мовою


Якщо ви щось не можете пояснити 6-річній дитині, то ви самі цього не розумієте, — Альберт Енштейн.

Вміння доступно розкривати зміст складних понять, процесів та явищ доступне не кожному. Юристи також можуть стикнутись з необхідністю розтлумачити правові терміни чи поняття, не вдаючись до складних конструкцій, чи пояснити, як діє та чи інша процедура, зводячи до мінімуму професійну лексику.

Як пояснювати складні поняття простою мовою можна зрозуміти та навчитись на прикладах, які ми для вас зібрали. Крім того, ви й самі дізнаєтесь чимало цікавого із цієї добірки.

Що таке бозон Хіггса?

Нік Готч, фізик:

Все навколо нас зроблено з найдрібніших деталей, схожих на Lego. Але самі по собі ці речі з кубиків рухалися б неймовірно швидко, як блискавка. Ми не змогли б жити в такому світі, — це було б повне божевілля! Так учені зрозуміли, що повинно бути щось, що уповільнює все навколо. Щось схоже на клей, який не дає речам розлітатися швидше, ніж ми могли б моргнути оком. Зауважте, як швидко світло поширюється по кімнаті, коли ми включаємо лампу. Але більшість інших речей не може переміщатися так само швидко. І клей цей дуже складно розгледіти. Для цього використовувалися гігантські машини, величезна кількість енергії — тільки тоді ми змогли його побачити і тепер точно знаємо, що він існує насправді.

Як раптово виникли всі сучасні групи тварин?

Марк Срур, палеонтолог:

545 млн років тому на планеті раптово виникли всі сучасні групи тварин (крім губок і медуз, які з’явилися раніше). Це явище, зване Кембрійські вибухом, не так просто пояснити, тому що воно пов’язане з безліччю факторів.

По-перше, варто порівняти землю часів кріогенійского і едіакарського періодів. У першому вона нагадувала величезний сніжок, а в другому початку розігріву. У теплому кліматі тваринам стало розвиватися легше. Через те, що між ними тоді не було конкуренції, вони почали приймати найхимерніші форми. Деякі еволюційні експерименти збереглися до нас тільки у вигляді скам’янілостей. Інші виявилися більш успішними, і ці тварини передавали інформацію іншим про те, як краще будувати свої тіла.

Для наочності візьміть п’ять однакових конструкцій з кубиків Lego. Вони будуть позначати тих істот, яких ми знаходимо на початку кембрійського періоду. Потім додавайте до них деталі випадковим чином. Кожен доданий блок буде зображувати успішний еволюційний експеримент. Навіть після того, як ви додасте по три деталі до кожної зі структур, ви побачите, як їх види починають різнитися, і чим більше буде додано кубиків, тим менше ці конструкції будуть подібні один одному.

Це інтуїтивно зрозуміле пояснення тому, що ми називаємо каналізація розвитку, без занурення в наукові нетрі генетики розвитку і макроеволюційного динаміки.

Експеримент з Lego показує, як завдяки природному відбору вкорінюються успішні ознаки і будова тіл тварин необоротно починає відрізнятися. Це і відбулося під час Кембрійського вибуху, який підготував грунт для сучасного біорізноманіття.

Як представити багатовимірний простір Всесвіту?

Грег Ландсберг, фізик:

Уявіть собі, що мураха повзе по аркушу паперу, який ви тримаєте в своїй руці. Для мурашки її «всесвіт» значною мірою двовимірна, так як вона не може покинути поверхню паперу. Вона знає, що є тільки Північ, Південь, Схід і Захід, але переміщатися вгору і вниз їй немає ніякого сенсу доти, поки вона повинна залишитися на аркуші паперу. В значній мірі і ми точно так само утримані в тривимірному світі, який насправді є частиною більш складного багатовимірного Всесвіту.

Як вважають фізики, додаткові просторові виміри, якщо вони дійсно існують, — згорнуті. Повертаючись до прикладу з мурахою: ми можемо скрутити аркуш паперу так, щоб він утворив циліндр. У цьому випадку, якщо мураха починає повзти в одному напрямку, вона в кінцевому підсумку повернеться до тієї точки, від якої починала свій рух. Це приклад компактофікованого вимірювання. Якщо мураха повзе паралельно довжині циліндра, вона ніколи не повернеться до вихідної точки (особливо якщо ми уявимо, що паперовий циліндр нескінченно довгий). Це приклад «плоского» виміру. Відповідно до теорії струн, ми живемо у світі, де три знайомі нам виміри простору — «плоскі»; але є додаткові виміри, які скручені в дуже малий радіус 10 см в -30 ступеня або навіть менше.

Як наочно показати чорну діру?

Роберт Фрост, фахівець з освітнім інструкцій:

Візьміть великий шматок харчової плівки, розтягніть його в руках і покладіть в центр невелику кульку, щоб той утворив прогин через своєї ваги. Капніть кілька крапель води на листок і подивіться, як вони скочуються по плівці прямо до кульки. Це покаже, як працює гравітація.

Приберіть кульку і дайте дитині пальцем відчути плівку і зрозуміти — чим сильніше її відтягувати (чим важчий об’єкт), тим сильнішою виходить воронка. Потім попросіть дитину зробити дірку посередині плівки, яка буде зображувати дуже і дуже важкий об’єкт. Через цей отвір будуть проскакувати краплі води. Виходить, що чорна діра — це настільки важкий об’єкт, що він викривляє простір. Все, що потрапляє в нього (як краплі), ніколи не повертаються назад.

Як працює імунітет і що таке лектини типу С

Анна Лобато, імунолог:

Наше тіло не дуже-то любить гостей, особливо тих, хто не схожий на друзів. Коли хтось потрапляє всередину, наші клітини «дивляться» на них різними видами очей. Різні «очі» бачать різні фігури і форми, тому вони можуть зрозуміти, що це за прибульці і як з ними вчинити. Вони не схожі на звичайні очі, а діють як маленькі ручки, які чіпають предмети. Я вивчаю тільки один тип цих «очей», який «бачить» дивні речі, схожі на цвіль, зростаючу на зіпсованій їжі. Але ці «очі» не роблять все поодинці. У них багато друзів-помічників, і чим їх більше, тим краще. Всі разом вони нападають на незнайомця і з’їдають його. Після того, як поїдять, вони показують залишки друзям, щоб і ті знали, з якими поганими хлопцями варто воювати. Таким чином наше тіло захищає нас від хвороб.

За матеріалами: Look At Me