14 000 судових справ не мають номерів


Федір Сафір

керівник корпоративних сервісів Опендатабот


В Єдиному реєстрі судових рішень є 14 тисяч рішень, які неможливо знайти, — їм не присвоєно номера або цей номер видалено. Ви будете вважати, що такої справи не існує, хоча це може бути не так.

Розглянемо це на прикладі. Так виглядає в Єдиному реєстрі судових рішень пошук рішень на прикладі справи №225/3582/19:

Перевіримо цю ж гіпотезу через пошук по тексту за допомогою судового реєстру “Бабуся”. Ось як буде виглядати ситуація насправді:

Як бачимо, одна ухвала якимось чином приховалась від нас. Якщо відкрити сам документ, який не було знайдено при пошуку по номеру справі, то виглядає він так. Категорія справи: “null”. Мабуть, така нова категорія, могла з’явитися після введення судової реформи.

Який маштаб проблеми?

Нижче наведено статистику “загублених” рішень за останні 3 роки:

Як вбачається з графіка, з кожним роком кількість судових рішень без номера зменшується, але все одно такі рішення продовжують реєструвати.

Найбільша кількість загублених рішень присутня в цивільних справах і це зумовлено великою кількість справ по системі.

На другому місці — кримінальні справи. Це більш серйозна проблема. Адже, таким чином можна дуже легко приховати потрібне рішення від сторонніх очей. Наприклад, нотаріуси або державні реєстратори перевіряють власноруч наявність рішення про судовий спір особи з кредитором (або судовий спір подружжя щодо розділу майна) в Єдиному реєстрі судових рішень. По номеру справи рішення не знайшлось і угоду вдало укладено.

Що з цим можна зробити?

Нам поки незрозуміло, це проста недбалість судових секретарів, людський фактор чи навмисна диверсія.

Ми зробили офіційний запит до ДСА, а доки чекаємо на відповідь, альтернативним варіантом пошуку потрібного рішення може бути послідовний пошук спочатку за номером справи, а потім за номером судового провадження.

Ось як це можна зробити за допомогою сервісу пошуку судових справ від Опендатабот. Проте тепер треба крім номеру справи пам’ятати ще й номер провадження.

Будемо очікувати на реформу судової реформи, а поки що рекомендуємо усім бути пильними при роботі з Єдиним реєстром судових рішень.

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».