10 найкращих правових романів десятиріччя

«Убити пересмішника», «Анатомія вбивства», «Презумпція невинності», «Фірма». Більшість списків правової художньої літератури містять одну або кілька цих назв. Але як щодо більш пізніх творів? Зрештою, минуло більше 55 років, як Гарпер Лі познайомив нас з Атікусом, і більше 25 років, як ім’я Джона Грішема стало синонімом правового трилера.

Ентоні Франц (Anthony Franze) – американський адвокат відомої юридичної фірми у Вашингтоні, що практикує  в Апеляційному та Верховному суді, а також є автором серії юидичних трилерів, що високо оцінені на державному рівні, скоріше за все, керувався саме такими міркуваннями, коли вирішив скласти більш сучасний список правових романів.

Щоб скласти більш сучасну колекцію, я звернувся за допомогою до деяких авторів-юристів – 10-ки кращих у цьому бізнесі – щоб визначити їхні улюблені правові романи, опубліковані за останні 10 років. Їхня перша десятка включає в себе деякі цікаві питання –  історії права і справедливості, сім’ї і втрати, моральності і жадібності. Ви знайдете романи про злочини та вбивства, історичний роман і навіть один з супергероєм Marvel. І, звичайно, ви знайдете Джона Грішема,  розповідає Ентоні.

1. «Захищаючи Джейкоба», Вільям Лендей

Рекомендовано: Алафайр Берк

Професор права вдень, письменник кримінальних романів вночі, Алафайр Берк – автор 11 бестселерів. Колишній прокурор, а нині професор кримінального права в школі права Моріса А. Діна в університеті Хофстра, вибрав розповідь про батька, який повинен залишити свою роботу в якості прокурора для захисту свого сина-підлітка, обвинуваченого у вбивстві однокласника.

Я люблю книги, які викривляють жанр. Книга «Захищаючи Джейкоба» має юридичну важливість і реалістичність, притаманну романам, що написані колишнім прокурором, таким як Лендей. Книга розповідає історію юриста з інтенсивно особистої точки зору. Це настільки ж стосується сім’ї, лояльності та суспільства, наскільки зачіпає правову систему. Це ще й хороший трилер.

2. «Примус», Мейєр Левін

Рекомендовано: Марсія Кларк

Марсія Кларк є прокурором, але вона також зробила вражаючу літературну кар’єру. Після публікації бестселера «Нью-Йорк Таймс» про «суд століття», Кларк почала писати кримінальну фантастику, включаючи її популярну серію про Саманту Брінкман. Хоча обрана Кларк книга вперше була опублікована в 1956 році, вона знайшла лазівку для 10-річного обмеження: «Примус» був перевиданий у квітні 2015 року.

Ця розповідь побудована на основі справи Леопольда-Леба, в якій два студенти коледжу, народжені в казково багатих сім’ях, вбили 14-річного хлопчика. Левін розвінчує популярну теорію про те, що це вбивство було «вбивством з гострими відчуттями» за допомогою психіатричних звітів та свідченнь у справі. Те, що піднімає цю книгу над усіма іншими, це дослідження Левіна, як соціальні звичаї і упередження свого часу вплинули на судовий процес, і таким чином виявляє недоліки, які все ще впливають на систему правосуддя –  і, можливо, завжди будуть мати такий ефект.

3. Серія про Теодора Буна, Джона Грішема

Рекомендовано: Лінда Фейрштейн

Більше 20 років роботи на посаді начальника відділу прокуратури у сфері сексуальних злочинів в окрузі Манхеттена надали Лінді Фейрштейн велику кількість матеріалу для власної серії книг.

Я вибрала серію про Теодора Буна – 13-річного юриста, який використовує свої правові знання для розкривання таємниць і злочинів.

Ферштейн захоплюється тим, як Грішем приносить свій талант, що змушує гортати книгу сторінка за сторінкою, до аудиторії, яка відчайдушно потребує когось, хто б надихнув її на читання.  Вона каже, що відкрила для себе серію через другу книгу і з тих пір є її шанувальником. 

Мені подобається автентичність, яку він надає головному герою. А також те, як книги виховують у молоді почуття справедливості, розуміння доступу до правосуддя і того, як працює правова система.

4. «Невинний клієнт», Скотт Пратт

Рекомендовано: Роберт Дугоні

У 1999 році адвокат Роберт Дугоні вирішив залишити право, щоб втілити у життя свою мрію стати письменником. Незабаром він опинився в списку бестселерів New York Times, де він залишається донині завдяки своїй серії книг «Tracy Crosswhite».

Пратт поєднує справжню драму, що розгортається у залі суду, з насиченими сценами, які тримають сюжет цієї книги у швидкому темпі. Джо Діллард є кримінальним адвокатом штату Теннессі, який хоче захистити одного невинного клієнта, перш ніж він відійде від практики. Він стає захисником стриптизерки, звинуваченої у вбивстві священника, який відвідав її стриптиз-клуб напередодні. Багатий сюжет, еге ж?

5. «Час вибачати», Джон Грішем

Рекомендовано: Джон Харт

Адвокат Джон Харт спеціалізується на кримінальному праві, відомий своїм легким південним стилем, який приніс йому купу літературних нагород. Всі його книги також є в списку бестселерів New York Times.

Я вибрав цей роман, продовження книги «Час убивати», яка була першою книгою Джона, і, можливо, найкращою з його ранніх романів. Написання продовження такого видатного твору є сміливим кроком для будь-якого письменника. Очікування величезні, як і потенціал для розчарування. Джон підійшов до цього після двох десятиліть і виконав роботу на відмінно. Я люблю таку витримку.

6. «Везіть тіла», Хіларі Мантель

Рекомендовано: Вільям Ландей

Автор блокбастера «Захищаючи Джейкоба» Вільям Ландей каже: Майже неможливо, так пізно за час існування жанру, написати юридичний роман, який був би справді свіжим і непередбачуваним. Але Ландей знайшов цю невловиму, свіжу та непередбачувану роботу в історичному романі Хіларі Мантель.

Роман переказує дуже давню історію Анни Болейн, другої дружини Генріха VIII, головним міністром Генрі, Томасом Кромвелем. Кромвель сфабрикував обвинувачення у перелюбі, використовуючи пародію правової системи в поліцейській державі. Розслідування є швидким і безжалісним: серія допитів, в яких зізнання вибивались різними способами, демонстраційний суд, незабутнє виконання. Адвокату це необхідно прочитати. Для письменника, такого як я, все це абсолютно майстерно.

7. «Закон про дітей», Йен МакЕван

Рекомендовано: Еллісон Леотта

Випускниця Гарвардської юридичної школи Еллісон Леотта провела 12 років у Вашингтоні на посаді прокурора у справах щодо статевих злочинів. Цей досвід вплинув на її серію бестселерів з прокурором Анною Кертіс.

Леотта каже, що роман МакЕвана «переслідував її довго після того, як вона його дочитала».

Ця книга розповідає історію жінки-судді, яка розглядає питання про те, чи змусити хлопчика пройти медичну процедуру, яка рятує життя, незважаючи на релігійні заперечення. Вона стикається з глибокими моральними дилемами, досліджує особистий вплив, який закон приймає на тих, хто його практикує, і змусить вас замислитися над тим, що є найкращим інтересом у житті будь-кого, включаючи вас самих.

8. «Жінка-Халк: Закон і безлад», Чарльз Соул

Рекомендовано: Бред Мельцер

Свій перший роман «Десятий суддя» Бред Мельцер написав ще у юридичній школі. До того часу, як її закінчити, він уже був автором бестселерів New York Times. Протягом наступних 20 років Мельцер не займався правом, але став єдиним автором, який коли-небудь мав бестселери у художній літературі, публіцистиці, серед дитячих книг та коміксів.

Так, вона зелена. Так, вона Халк двоюрідна сестра Халка, але для мене це стало найкращим чтивом, що пов’язане з правом, за тривалий час. Письменник Чарльз Соул сам є адвокатом і, що краще за все, точно знає, які ситуації із сіткому взяти до уваги, а які залишити поза нею. Якщо ви любите супергероїв і закон, не шукайте далі. Дженніфер Уолтерс сильний жіночий герой, який ніколи не грає жартома. Вона також оточена деякими з кращих другорядних персонажів.

 9. «Особиста шкода», Скотт Туроу

Рекомендовано: Філіп Марголін

Філіп Марголін, будучи кримінальним адвокатом в штаті Орегон, вів принаймні 30 справ про вбивства і навіть виступав у Верховному суді США. Він залишив практику в 1996 році, щоб бути письменником і сьогодні є автором понад 20 романів.

Як на мене, це сором, що Скотт Туроу поставлений в рамки як автор правових трилерів, тому що це означає, що «Особиста шкода» ніколи не буде розглянута для серйозної літературної премії, такої як Пулітцер. Я думаю, що це вивчення характеру нечесного адвоката, який змушений носити жучок для ФБР, є перлиною. Роман блискуче написаний і складний — Туроу вдається захопити свою авдиторію без жодного вбивства або погоні за автомобілем. 

10. «Лінкольн» для адвоката», Майкл Коннелі

Рекомендовано: Ліза Скоттолін

Ліза Скоттолін працювала юридичним секретарем у 3-му Апеляційному суді округу США у Філадельфії, поки не залишила право, щоб стати письменником. Тепер вона має 28 бестселерів і каже, що роман Коннеллі є одним з її “улюблених юридичних романів”.

Коннеллі не є адвокатом, але він виконав свою домашню роботу в цьому чудовому романі, який вносить сильний характер в світі юридичних трилерів, а саме: Міккі Халлера, досвідченого адвоката кримінального захисту, чий офіс знаходиться на колесах — в його Lincoln Continental.

Міккі — класичний шахрай, але він має золоте серце без будь-якої сентиментальності, і він бореться за справедливість без будь-яких претензій. «Лінкольн» для адвоката» може показувати менш привабливі аспекти юридичної практики, але ніколи не втрачає з виду нашої мети як професії.

Джерело: ABA Journal

Переклад: Мельничук Іванна

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *